Skip to content

Dotazník na meranie zelených kompetencií, rozmanitosti a inklúzie– Slovenčina

Cieľ dotazníka

Účelom tohto 15-minútového prieskumu je zmapovanie existujúcich znalostí, potrieb a výziev týkajúcich sa zelených kompetencií, diverzity a inklúzie na pracovisku. Prieskum je súčasťou projektu Inspiring the Minds, ktorý je spolufinancovaný programom Erasmus+. Výsledky prieskumu budú použité na navrhnutie inovatívneho interdisciplinárneho študijného predmetu, ktorý podporí študentov v osvojení si zručností a kompetencií chýbajúcich na trhu práce.

Účasťou na tomto prieskume pomôžete tímu Inspiring the Minds získať prehľad o aktuálnej situácii na Vašom pracovisku.

Vaše osobné údaje sú chránené zákonmi EÚ a sú automaticky šifrované, takže k nim nikto nemá prístup. Máte možnosť nám poskytnúť alebo neposkytnúť osobné údaje, ktoré budú použité iba pre prípadné kontaktovanie za účelom účasti na iných aktivitách súvisiacich s projektom Inspiring the Minds. Ak si želáte zmeniť svoje rozhodnutie a odvolať súhlas so spracovaním Vašich osobných údaj, prosím, kontaktuje nás na: tamer.abu-alam@uit.no.

Ďakujeme za vašu pomoc.

Definícia pojmov používaných v sekcii diverzita a inklúzia.

Kultúrna rozmanitosť: Podľa definície UNESCO, slovo „kultúrna rozmanitosť“ znamená branie do úvahy a zahŕňanie jednotlivcov a skupiny ľudí zastupujúce rôzne kultúry, náboženstvá a/alebo jazyky. Tieto skupiny/jednotlivci môžu byť vo Vašej krajine definované ako menšinové skupiny. Hoci sa táto definícia týka priesečníka medzi kultúrou a inými charakteristikami jednotlivca, ako je pohlavie, vek alebo náboženstvo, táto definícia sa týka výlučne „kultúrnej rozmanitosti“, nie „rozmanitosti“ vo všeobecnosti.

„Kultúrnu rozmanitosť“ z individuálneho hľadiska možno definovať ako: mnohoraké spôsoby, ktorými sa kultúry skupín a spoločenstiev vyjadrujú. Tieto vyjadrenia sa odovzdávajú medzi ľuďmi v rámci skupín a spoločností. Kultúrna rozmanitosť sa prejavuje nielen prostredníctvom rôznych spôsobov, akými sa kultúrne dedičstvo ľudstva vyjadruje, rozširuje a prenáša prostredníctvom rôznych kultúrnych prejavov, ale aj prostredníctvom rôznych spôsobov umeleckej tvorby, produkcie, šírenia, distribúcie a zábavy bez ohľadu na použité prostriedky a technológie (the 2005 Convention on the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions (strana 17)).

Osoby so zdravotným postihnutím: Dohovor OSN (the 2008 UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities) o právach ľudí so zdravotným postihnutím definuje osoby so zdravotným postihnutím ako osoby s dlhodobými telesnými, mentálnymi, intelektuálnymi alebo zmyslovými postihnutiami, ktoré v súčinnosti s rôznymi prekážkami môžu brániť ich plnému a účinnému zapojeniu do spoločnosti na rovnakom základe s ostatnými.

Menšiny/nedostatočne zastúpené skupiny alebo „marginalizované skupiny“ sú nedominantné skupiny, ktoré sú zvyčajne početne menšie ako väčšinové obyvateľstvo štátu alebo územia, pokiaľ ide o ich etnické, náboženské alebo jazykové charakteristiky, a zachovávajú (hoci nepriamo) solidaritu s vlastnou kultúrou, tradíciami, náboženstvom alebo jazykom. V tomto prieskume sú „Ženy“ považované za nedostatočne zastúpenú skupinu. Podľa definície Medzinárodného migračného zákona č. 34 – Slovník migrácie/EÚ: https://publications.iom.int/books/international-migration-law-ndeg34-glossary-migration

Európsky inštitút pre rodovú rovnosť definuje „marginalizované skupiny“ ako rozdielne skupiny osôb v rámci danej kultúry, kontextu a histórie, ktorým hrozí, že budú vystavené viacnásobnej diskriminácii v dôsledku súhry rôznych osobných charakteristík alebo dôvodov, ako je pohlavie, rod, vek, etnický pôvod, náboženstvo alebo viera, zdravotný stav, zdravotné postihnutie, sexuálna orientácia, rodová identita, vzdelanie alebo príjem alebo rôzne zemepisné oblasti, kde žijú.

Diskriminácia: Akékoľvek odlišovanie, vylúčenie alebo obmedzenie menšiny, nedostatočne zastúpenej skupiny alebo ľudí so zdravotným postihnutím. Diskriminácia môže predstavovať základ pre narušenie, neuznanie a/alebo nerovné uznanie ľudských práv a základných politických, ekonomických, sociálnych a kultúrnych slobôd (Based on the Convention on the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions).

Definícia pojmov používaných v sekcii zelených kompetencií

Na základe definície OSN, zelené kompetencie sú vedomosti, schopnosti, hodnoty a postoje potrebné na život, rozvoj a podporu udržateľnej spoločnosti, ktorá efektívne využíva zdroje. Potreba prechodu na environmentálne udržateľnejšie spôsoby výroby a spotreby sa stala nevyhnutnou pre rozvinuté ako aj pre rozvojové krajiny.


Ak ste narazili na technický problém v dotazníku alebo by ste na jeho vyplnenie chceli použiť svoj mobilný telefón, použite, prosím, tento externý odkaz: https://qfreeaccountssjc1.az1.qualtrics.com/jfe/form/SV_5cGhwYyijfJGDye